Adam Rogulski Spartan Yoga | tel. 798 706 509 | e-mail: adam@spartanyoga.pl

Naturalna zmienność anatomiczna i jej wpływ na ruch oraz pozycje w jodze i karate.

Panewki biodrowe dwóch lewych stawów biodrowych. Po lewej stronie panewka skierowana jest do przodu i w dół. W przypadku biodra z prawej strony zdjęcia, panewka skierowana jest na bok i prawie poziomo. Zgadnijcie komu będzie łatwiej zrobić tzw. męski/turecki szpagat. Zastanówcie się też, co się może zdarzyć obrąbkowi panewki przy rozciąganiu do takiego szpagatu. Jest jeszcze parę innych związanych z tym zagadnień.

Pod koniec lat osiemdziesiątych XX wieku, gdy zaczynałem swoją przygodę z karate, natrafiłem po raz pierwszy na ideę, iż mechanika poszczególnych technik karate, jakość, „kształt” ruchu, uwarunkowane mogą być mocno różnicami anatomicznymi. Już wówczas gro osób rozumiało, że ruch, technikę, należy dostosowywać do trenującego a nie na odwrót.

Przez lata, mimo tej wiedzy, dążyłem jednak do tego, aby moja technika, zwłaszcza wysokie kopnięcia i kopnięcia obrotowe były jak najbliższe wyimaginowanego ideału. Przyznać muszę, że nie była to najlepsza strategia. Od paru ładnych lat prowadzę jednak zajęcia jogi i tutaj ponownie, niejednokrotnie, pomimo wiedzy i instruowania innych, że to asany są dla ludzi a nie ludzie dla asan, sam dążę, do pogłębiania pozycji, nadwyrężając niepotrzebnie swoje półwieczne już ciało.

Wyniki wieloletnich badań, metaanaliz i jednostkowych doświadczeń pokazują jednak, że nie warto się za bardzo rozciągać, na siłę pogłębiać ruchu, robić szpagatów i wyginać niczym wąż. Warto się wzmacniać i w oparciu o wzmocnione tkanki i pełny zakres ruchu, pod obciążeniem, delikatnie, powoli i stopniowo zwiększać swoje możliwości ale w ramach naszych ograniczeń anatomicznych.

Dlatego propaguję jogę w ujęciu siłowym, wymieszaną ze wzmacniającymi ćwiczeniami kalistenicznymi, ćwiczeniami z obciążeniem oraz różnorodnymi ćwiczeniami ruchowymi. Z jednej strony, aktualnie podchodzę dość ostrożnie do wszelkich wymagających dużych zakresów ruchu, ćwiczeń, z drugiej zachęcam jednak do pokonywania swoich ograniczeń, ale w rozsądny, nie ambicjonalny sposób. Takie podejście daje gwarancję, że unikniemy w trakcie zajęć sporej ilości mogących wystąpić kontuzji i wzmocnimy cały aparat ruchu czego następstwem będzie lepsza jakość życia mocniejsze i zdrowsze ciało. Przy okazji spowolnimy procesy związane ze starzeniem się.

Zapraszam oczywiście na swoje zajęcia w Sosnowcu. Zajęcia dla młodzieży, dorosłych oraz seniorów. Na razie tylko na Brackiej. Szczególnie chciałbym zachęcić do aktywności osoby starsze, rozumiejące jak niezbędnym aktualnie elementem dbałości o swój dobrostan, jest aktywność fizyczna.

Poniżej kilka ciekawostek z anatomii 😉

Paul Ingraham, na swojej stronie (painscience.com), ma świetne opracowanie (z odniesieniami do wielu źródeł), odnośnie naturalnie występującej, zmienności anatomicznej pomiędzy ludźmi. Warto zapoznać się z całością materiału, bowiem trenując taniec, jogę czy sztuki walki, często niepotrzebnie narażamy się na kontuzje, nie bardzo rozumiejąc, dlaczego coś nam wychodzi gorzej, inaczej niż innym, dlaczego mamy mniejsze zakresy ruchu i nierozważnie ciśniemy aby to na siłę zmienić. Ważne też jest to i z innych przyczyn. Wielu lekarzy, ortopedów, fizjoterapeutów i różnej maści kręgarzy/uzdrowicieli, w bardzo uproszczony, redukcyjny sposób podchodzi do leczenia czy terapii swoich pacjentów. Traktując ludzi jak maszyny, mechanizmy lub też jak składające się dokładnie z takich samych klocków osobniki, zapominają, że mocno się od siebie różnimy.

Stawiane często w oparciu o takie założenia diagnozy, będą po prostu błędne. Błędne też będą sugerowane sposoby leczenia, rehabilitacji. Pamiętajcie, że przede wszystkim, nie możecie rezygnować z aktywności fizycznej. Nie możecie ulegać sugestiom, żeby nie dźwigać. Tak samo nie powinniście poddawać się z powodu bólu, który może narzucać pewne ograniczenia ruchowe, ale możecie się zdziwić, co się stanie, gdy pomimo bólu spróbujecie te ograniczenia przełamać. Oczywiście nie w każdym przypadku i najlepiej po konsultacji z dobrym fizjoterapeutą lub ortopedą, którzy wykluczą tzw. czerwone flagi.

Na stronie paulgrilley.com można obejrzeć zdjęcia ukazujące różnice pomiędzy ludzkimi kośćmi. Żadna z nich nie jest patologiczna. Obrazują one w sposób bardzo wyraźny, dlaczego dwie różne osoby, nie będą wykonywać pozycji jogi w ten sam sposób. Również sposób wykonywania wysokich kopnięć będzie się różnił ze względu na zróżnicowanie jakie występuje w budowie stawów biodrowych. Jeśli kości ludzi są inne, ich stawy będą miały różne zakresy ruchu.

W artykule P. Ingrahama przeczytać możecie również, że:

  • dość niecodzienną anatomię stawów biodrowych mają np. tancerze wśród których dziewięćdziesiąt procent z kilkudziesięciu przebadanych tancerzy baletowych, miało pewien stopień dysplazji, stanu, który dotyka tylko 1-5% ogólnej populacji;
  • około 1 na 10 000 osób ma swoje narządy ułożone w lustrzanym odbiciu ( situs inversus ) – wątroba znajduje się po lewej stronie, serce po prawej i tak dalej;
  • słowo „normalny” jest prawdopodobnie niewłaściwym słowem do zastosowania odnośnie ludzkiego ciała;
  • nieregularności należy spodziewać się w każdej biologicznej formie/kształcie. Części ciała nie są wymiennymi klockami lego lub meblami z Ikei, wykonanymi z fabrycznych form. Krzywizny i asymetrie są częścią każdego biologicznego planu.

Zachęcam do lektury 🙂

Poniżej przykładowe zdjęcia ze strony paulgrilley.com.

Linki:

Artykuł P. Ingrahama – https://www.painscience.com/articles/anatomical-variation.php
Zdjęcia różnic anatomicznych w budowie kości – https://www.paulgrilley.com/bones
Badanie tancerzy baletowych – https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26324404/