Adam Rogulski Spartan Yoga | tel. 798 706 509 | e-mail: adam@spartanyoga.pl

Grafik i cennik

Pytanie na ogół nie na miejscu, ale pada czasami w rozmowach.

Po pierwsze, to jest tanio. Biorąc pod uwagę kameralność zajęć i w związku z tym bezpośrednie zaangażowanie prowadzącego w każdego ich uczestnika, jego doświadczenie oraz  złożoność oferowanego programu treningowego, dostosowywanie do możliwości każdego z ćwiczących w oparciu o jego dysfunkcje ruchowe, osłabienie, kontuzje, to jest bardzo tanio.

Po drugie, za 10-15 minutową, często zupełnie nic nie wnoszącą wizytę u lekarza, najczęściej kiepskiego, płaci się obecnie od 150 do 500 zł. Za lepsze piwo 30 zł, to nie jest duża kwota. 20-25 zł za kubek mrożonej kawy. Podobnie wyglądają ceny herbaty. Dalej można by wymieniać różdżkarzy, badaczy żywej kropli krwi, speców od biorezonansu, ogromną większość tzw. coachów, sprzedawców suplementów, zapperów czy różnych żałosnych idei mających uzdrawiać ludzi, ich relacje, a nie mających nic wspólnego z wiedzą o człowieku, anatomii, fizjologii itp. itd.

Po trzecie, w jednym miejscu, pod kontrolą prowadzącego uczycie się bardzo różnych rzeczy. Joga, gimnastyka, trening siłowy, kalistenika, stretching, karate, movement. Wszystko w oparciu o bogate doświadczenie, setki przeczytanych badań i analiz, w oparciu o konkretną, ciągle rozwijaną, dużym kosztem czasowym i materialnym wiedzę. 

Po czwarte, dzięki bezpośredniej kontroli ze strony prowadzącego, bogatym wyjaśnieniom, a także dzięki własnoręcznemu często, ustawianiu i wprowadzanym na bieżąco korektom, nie tracicie czasu, unikacie kontuzji, uczycie się czuć własne ciała. Żadne kursy online i zajęcia w większych grupach nie są w stanie zastąpić takiego rozwiązania.

Po piąte, w dłuższej perspektywie czasowej, zaoszczędzicie na lekarzach, lekach, zielarzach, znachorach, fizjoterapeutach, psychoterapeutach, spowiednikach i środkach odurzających 😉

Po szóste, będziecie sprawniejsi, pewniejsi siebie, silniejsi, wytrzymalsi, zdrowsi, niezależni… 

Po siódme, to nie są zajęcia zbiorowe jak w fitness klubie. Pracujemy konkretnie, wedle swoich możliwości, pod czujnym okiem prowadzącego, aby się rozwijać, aby obserwować zachodzące zmiany, aby sobie je uświadamiać, aby wreszcie poczuć, po ciężkiej fizycznej pracy i wyczerpaniu układu nerwowego, czym jest relaks, spokój, wyciszenie

Przede wszystkim treningi są dość mocno zróżnicowane. Na ogół wszechstronne, bywają też ukierunkowane na rozwój konkretnych cech motorycznych. Zasadniczo składają się z 3 do 4 części.

Na początek zawsze robimy rozgrzewkę, aczkolwiek ograniczona ona jest do podstawowych mobilizacji, gdyż wbrew powszechnie panującym mitom, nie jest to jakiś super niezbędny element treningu. Zdaję sobie jednak sprawę, iż ćwiczący, są często po kilku godzinach pracy siedzącej i lekki rozruch będzie dla nich jak znalazł. Można się rozgrzewać wykonując już ćwiczenia w mniej obciążającej formie. Czyli, np. zaczynamy od płytkich przysiadów i stopniowo je pogłębiamy, by w końcu przysiąść w głębokiej malasanie.

Kolejnym elementem jest często trening siłowy, w którym wykorzystujemy zarówno masę własnego ciała (kalistenika) jak i zewnętrzne obciążenia. Często jest on realizowany w formie tzw. obwodu. Często też poszczególne serie rozbijane są dodatkowymi ćwiczeniami, np. układami wybranych asan z jogi.

Równie często całą środkową część zajęć prowadzę w oparciu o układy asan i pojedyncze asany, ale wykonywane w bardzo mocnym, wysiłkowym formacie. Zawsze dodaję coś od siebie w postaci innych ćwiczeń ruchowych wywodzących się z tańca, gimnastyki itp.  Pracujemy przy silnych ekscentrycznych napięciach, przy rozciągniętych mięśniach. Uelastycznia i wzmacnia to pracujące mięśnie. Wbrew powszechnemu mniemaniu może to też generować ich hipertrofię. Z badań wynika, że pokonywanie oporu przez rozciągnięte mięśnie poprawia zakresy ruchu i generuje wzrost tychże mięśni efektywniej niż praca na mięśniach skurczonych, która przy okazji nie poprawia również zakresów ruchu. 

Innym elementem pojawiającym się w drugiej części zajęć są techniki karate. Najczęściej są to proste kopnięcia plus podstawowe ciosy. Niestety motoryka ludzi nie ćwiczących sztuk walki, pozostawia w tej kwestii bardzo wiele do życzenia. Ze względu na dużą dynamikę ruchów, bardzo duże naprężenia występujące w ścięgnach i więzadłach, trzeba drobnymi kroczkami realizować program, który umożliwia stopniową adaptację do tak gwałtownych ruchów. Wymachy nóg, to znakomita forma dynamicznego rozciągania. Praca rękami to też duże obciążenia. Jednocześnie praca nad umiejętnym wykonywaniem i łączeniem kopnięć i ciosów, poprawia koordynację ruchową i stabilność. Zwiększa to też z czasem, odporność na urazy, skręcenia, zwichnięcia.

Trzecia część zajęć obejmuje jogę w różnym ujęciu, zależnie od stanu/formy ćwiczących. Czasami jest ostrzej, czasami przechodzimy do bardziej łagodnych form i staramy się poszukać odrobiny luzu. Często jest to połączone ze stretchingiem i pogłębianiem pozycji. Stopniowo wyciszamy się ćwiczeniami rozluźniającymi i przechodzimy do części czwartej, czyli relaksacji.

Sposoby na relaks są różne. Jedna metoda na ogół jednak u każdego zadziała. Ta metoda, to solidny wysiłek i zaangażowanie włożone w trening. Kiedy dajecie sobie, swoim mięśniom, kościom i neuronom przede wszystkim, porządny wycisk, kiedy ogarnia Was satysfakcja, bo wiecie, że daliście z siebie wszystko, relaks staje się formalnością. Wystarczy chwila wyciszenia a ciało staje się bezwładne, oddech spokojny, umysł wyciszony.

Grafik

 • Spartan Yoga - zajęcia na Brackiej

  • poniedziałki: godz. 1500-1630 oraz 1800-1930
  • środy: godz. 1730- 1900
  • czwartki: godz. 1600-1730 oraz 1900-2030
  • piątki: godz. 1500-1630
  Warunkiem odbycia się zajęć jest wcześniejsze zgłoszenie minimum 2 osób.
  Istnieje możliwość zorganizowania zajęć w innych godzinach, dla 2-6 osobowych grup.

 • Zajęcia plenerowe:

  Treningi odbywają się w każdą sobotę w godz. 9:30 - 11:00, na Górce Środulskiej.

 • Spartan Yoga - zajęcia indywidualne i w kilkuosobowych grupach:

  Terminy do uzgodnienia - zajęcia trwają 75-90 minut i są adresowane zarówno do osób sprawnych jak i chcących tą sprawność poprawić lub zacząć dopiero budować.

Cennik

Treningi dostosowywane są na bieżąco do możliwości i stanu psychofizycznego ćwiczących. Najlepiej jeśli członkowie grupy mają w miarę podobny poziom sprawności, ale nie jest to warunek niezbędny.

Najlepsze efekty uzyskuje się przez systematyczny udział w zajęciach. 2-3 razy w tygodniu, to takie optimum. Zajęcia mają bogaty program i z osobami ćwiczącymi regularnie, można stopniowo progresować w celu poprawy ich osiągów.

Regularne treningi na sali aktualnie są zawieszone.

Zajęcia online, adresowane są do wszystkich, dostępne za darmo i mogą stanowić znakomite uzupełnienie codziennej aktywności, tak dla praktyków jogi jak i innych dyscyplin i form aktywności ruchowej. Dostępne są na stronie https://www.facebook.com/sosnowiecjoga/videos/

Strona będzie rozwijana i będzie przybywać na niej sporo merytorycznych, wartościowych tekstów i informacji zarówno o jodze jak i o kulturze fizycznej, zdrowiu, anatomii. Karnety można zakupić w naszym sklepie: https://spartanyoga.pl/produkt/karnet-na-zajecia-spartan-yoga/.